Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Myslíte si, že když bezpečně znáte pokerová pravidla, k tomu jste viděli tři televizní show a navrch si přečetli dva strategické články, je jen otázkou času, než začnete vyhrávat velké turnaje? Pozor na to sebevědomí!

ŠKOLA POKERU: Jak začátečníci přicházejí o žetony?

aktualizováno 03.10.2011, 12:38 | 29.09.2011, 00:01 | pokerfan.cz / naj

Myslíte si, že když bezpečně znáte pokerová pravidla, k tomu jste viděli tři televizní show a navrch si přečetli dva strategické články, je jen otázkou času, než začnete vyhrávat velké turnaje? Pozor na to sebevědomí!

Pokud jste toho o pokeru již načetli přeci jenom o něco více, bude vám možná připadat, že jde již o notně otřepanou frázi, když vám hned v dnešním úvodu prozradíme, že největším rozdílem mezi pokerovým profíkem a nadšeným amatérem je schopnost minimalizovat své prohry a maximalizovat výhry.

 

Tato poučka se prolíná prakticky všemi strategickými pokerovými pojednáními, vězte však, že je absolutně pravdivá. Bohužel i jako sebelepší hráč se dílčích proher nevyvarujete nikdy. Proto vaším základním cílem bude, aby počet žetonů, o který při nich přijdete, byl vždy nižší, než co si nahrabete při vítězných handách.

 

Jak toho docílíte? Například pečlivým studiem v naší Škole pokeru. Po dnešku se navíc můžete zamyslet, jestli náhodou neděláte jednu z následujících velmi častých začátečnických chyb. Právě ty totiž ze všech nejčastěji staví začínající hráče někam na kratší konec provazu.

 

1.) Špatné čtení boardu

Ano, opravdu vám věříme, že znáte spolehlivě zpaměti pořadí výherních karetních kombinací v pokeru. Jenže nezkušenost začátečníků má často za následek například přehlédnutí některé významné hrozby.

 

Podařilo se vám nasbírat dva páry nebo snad dokonce trojici? Neslavte předčasně a podívejte se pozorně, jestli vám velmi reálně nehrozí, že budete nakonec stát proti neporazitelné postupce.

 

Poker - amfAR Charitativní turnaj - rapper Nelly
Známý rapper Nelly bere poker velmi vážně. I když tak nevypadá. (Foto: PokerStars.com)

 

Buďte pozorní a opatrní. A nebojte si ze začátku trochu pomoct - při hře na internetu si můžete zapnout čtyřnásobné barevné provedení karet (diamondy jsou zde modré a clubs zelené) a při živé hře si třeba dávat před každou akcí povinných osm-deset vteřin na rozmyšlenou.

 

2.) Špatné bluffování

Představa, že můžete vyhrát velký pot či třeba celý turnaj i v handě, kde nenasbíráte ani pár dvojek, je sice často velmi vzrušující, buďte však vždy dostatečně soudní. Bluffování není žádnou základní esencí pokeru, jak si celá řada lidí myslí, a tak je vhodné to s ním nepřehánět.

 

Hlavně v začátcích tyto tendence dost možná budete mít, snažte se je však ovládnout. S bluffováním je totiž spojená ta potíž, že ho nemůžete úspěšně provést, kdykoli si zamanete. Je to dosti náročná disciplína, k jejímuž ovládnutí se musíte naučit hodně dobře číst hru a to opravdu nejde ze dne na den.

 

3.) "Věděl jsem, že nemá nic" syndrom

Občas se vám stane, že prokouknete protivníkův bluff a budete si hluboce jisti tím, že k tomu esu na flopu opravdu nemá další dvě pod rukou, jak se vám nyní snaží vysokou sázkou a sebevědomým chováním namluvit.

 

Jenže vás flop také netrefil a vaše 9♥ 8♥ je teď na odpis. Ačkoli si tedy jste jisti, že váš soupeř bluffuje a silné karty vysokým raisem pouze předstírá, zkuste se vyvarovat myšlenkového pochodu "věděl jsem, že nic nemá, tak jsem mu to prostě musel dát". S kombinacemi typu výše uvedené budete totiž i tak většinou v horší pozici.

 

 

4.) Odházení se na flush draw

Jako super silný magnet fungují na většinu začátečníků flush draws, tedy situace, kdy vám chybí ke zkompletování flushe už jen jedna jediná karta vaší kýžené barvy.

 

Důvody jsou pochopitelné. Nasbíraná flush je povětšnou nuts kombinace, tedy taková, kterou vám nikdo další u stolu neporazí. Mnoho začínajících hráčů si pak také neuvědomí, že s flush draw na flopu mají pouze circa 35% šanci na to, že se svých pěti karet stejné barvy skutečně dočkají, potažmo pak 18% na turnu.

 

Jejich neúspěšné investice ve hrách, kdy jim barva nakonec "nedoteče," tak zpravidla výrazně převyšují výhry, jež jim jednou za čas sestavená flush skutečně přinese.

 

5.) Neschopnost zahodit cokoliv kdykoliv

Máte oblíbenou startovní kombinaci typu J♣ 7♣, se kterou se vždy pouštíte do hry jen proto, že se vám to kdysi dávno vyplatilo nebo snad že vám shodou okolností vyhrála před lety v heads upu celý turnaj? Vymažte si ji z paměti! Poker není hra sentimentu.

 

Máte Q♥ Q♠ a někdo před vámi preflop vysoko zvyšoval? pak se rozmyslete, jestli vám opravdu stojí za to, postavit se s 50% šancí proti A♠ K♣, případně prohrát do dvou es či králů. To, že jste po půl hodině dvojek a sedmiček konečně obdrželi zajímavé kartičky vůbec neznamená, že by nemělo být nejlepším řešením je zase okamžitě zahodit.

 

To samé platí i od flopu dále. Čtyři srdce na stole vám v kombinaci s vaší 4♥ zkompletovaly flush? Neradujte se předčasně, pokud vás je ve hře více, je velice pravděpodobné, že vás někdo porazí s vyšší flushí. To samé se dá aplikovat na postupky i celou řadu dalších situací.

 

Jak vidíte, naučit se pravidla je sice solidní základ k tomu, abyste se stali kvalitním pokerovým hráčem. Pokud k tomu ale nepřidáte ještě pár týdnů a měsíců pečlivého samostudia, budete navždy jen sponzorem chytřejších hráčů. A to si určitě nepřejete, takže i nadále setrvejte s naší Školou pokeru!

 

A nezapomeňte také, že nejlepší školou je vždy tvrdá praxe. Té si užijete nejvíce v klientu největší internetové herny na světě PokerStars.com, kde si můžete navíc zahrát s dalšími pokerovými nadšenci z celého světa i úplně zadarmo!Staňte se fanoušky PokerFan.cz na Facebooku

ŠKOLA POKERU: učíme se slangu »

V tomto článku naleznete přehled těch nejzákladnějších pojmů, které by si měl osvojit naprosto každý začínající hráč. Bez jejich znalosti budete nejen za blbce, ale může vás to stát i peníze. ... více»

PROGRAM: Poker v televizi – 38. týden »

Nezmeškejte ani tento týden svou pravidelnou dávku pokeru! Navíc ještě na začátku týdne můžete na Nova Sport naladit reprízu epizody z minulého týdne. ... více»

Poker - PokerStars The Big Game - 2

SERIÁL: The Big Game – 23. díl v ČEŠTINĚ »

Náš on-line kvalifikant zatím stále čeká na tu správnou příležitost, zato Tony G všechny své promrhal a ze hry odešel. Vždyť prohrál 300.000! ... více»

20 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře